Site Overlay

Czy wiedzieliście, że alcantarę zastosowano w kapsule statku SpaceX Crew Dragon?

Czasem wynalazki opracowane specjalnie do zastosowania w danej branży okazują się tak świetne, że znajdują szerokie zastosowanie w wielu innych dziedzinach i branżach. Przykłady można mnożyć, wszyscy interesujący się historią podboju kosmosu wiedzą, że bardzo wiele powszechnych wynalazków powstało dzięki pracom inżynierów NASA. Czasem jednak zdarza się, że droga jest odwrotna.

Materiał do tapicerek samochodowych

Prawie 50 lat temu japońscy inżynierowie opracowali doskonały materiał pod kątem zastosowania na tapicerki w samochodach. Jest bardzo trwały, estetyczny, elegancki oraz przede wszystkim trudnopalny. Jest nim bardzo popularna alcantara. Oczywiście, w zależności od zastosowania nie jest możliwe użycie dokładnie tej samej odmiany, dlatego alcantara zastosowana na pokrycie mebli różni się od tej użytej w aucie. Jako ciekawostkę można podać, że słynny Elon Musk pochwalił się, że w jego międzyplanetarnej taksówce pasażerowie będą mogli podziwiać kosmiczne widoki siedząc na fotelach pokrytych alcantarą. Trudno nam, Ziemianom, powiedzieć jak się siedzi na alcantarze w stanie nieważkości, lecz z pewnością wiemy, że po powrocie z orbity trzeba będzie wziąć do ręki środek do czyszczenia alcantary i pozbyć się z niej wszelkich nieziemskich zabrudzeń i plam.

Czyszczenie alcantary

Skuteczne czyszczenie tego materiału jest bajecznie proste, o ile wyposażymy się w odpowiedni środek do czyszczenia alcantary. Ze względu na jego dużą aktywność, wypłuczemy wszelkie zabrudzenia i nieczystości z mikrowłókien tego materiału. Wystarczy poczekać, aż środek dobrze się wchłonie, aby przystąpić do energicznego czyszczenia miękką szmatką. Regularne czyszczenie samochodowej tapicerki decyduje o jej większej trwałości i wysokiej estetyce.