Site Overlay

Jak działa maska do lakierowania?

Podczas prac lakierniczych robionych choćby w amatorskich warunkach potrzebnym składnikiem jest maska do lakierowania w celu ochrony dróg oddechowych. Tu idzie o własne zdrowie oraz taka maska musi być w dowolnym warsztacie lub garażu, gdzie robione są prace wystawiające nas na wdychanie oparów rozczynników oraz pyłu lakierniczego. Na szczęście taka maska nie jest dużym wydatkiem podczas zakupu i obsługi. Jaka maska do lakierowania sprawdzi się najlepiej?

Jak funkcjonuje maska do lakierowania?

Działaniem masek lakierniczych https://www.dlalakierni.pl/maski-lakiernicze jest obrona przed rozpylaczami lakierów oraz farb utrzymującymi się w powietrzu. Lotne związki środków stosowanych w lakiernictwie mogą być mocno trujące, natomiast długa prezentacja na nie ma szkodliwy wpływ m.in. na umysł, wątrobę lub górne drogi oddechowe. Do głównych działań wykorzystuje się pojedynczych masek lakierniczych pracujących przeciwpyłowo.

Maska do lakierowania – jak dobrać najdoskonalszą?

Przede wszystkim istotną rzeczą jest to, aby maska do lakierowania zupełnie zatykała nos i usta oraz dokładnie przylegała do twarzy. Dotyczy to choćby mężczyzn z dużą brodą. W innym razie nie zagwarantuje ona odpowiedniego stopnia ochrony, natomiast kurz, pył lub pozostałe części będą pomimo to dochodzić do dróg oddechowych. Także maskę do malowania zdejmujemy właśnie, kiedy opuszczamy skażone miejsce – nigdy wcześniej. Ogromną uwagę przykładajmy również do filtrów i kapturków przeciwpyłowych w pełnotwarzowych maskach lakierniczych, natomiast naprawdę do ich wymieniania.

Maska do lakierowania pełnotwarzowa lub półmaska?

Od konstrukcji maski zależy zapewniany poprzez nią stan ochrony i komfort wykorzystywania. Maski pełnotwarzowe chronią całą twarz, gwarantując najdoskonalszą osłonę przed niekorzystnymi oparami i proszkami lakierniczymi. Z innej strony są trochę mniej praktyczne w użyciu. Wybierając maskę pełnotwarzową, należałoby zwrócić uwagę, czy jej konstrukcja pozwala na praktyczne noszenie okularów korekcyjnych podczas pracy. Półmaski lakiernicze chronią tylko dolną część twarzy, dokładnie chroniąc drogi oddechowe.