Site Overlay

Kiedy warto skorzystać z opcji wynajmu średnioterminowego?

Najbardziej znane opcje wynajmu samochodów lub innych środków transportu to ta krótkoterminowa, gdy będąc w innym mieście lub wręcz kraju wypożyczam się pojazd na kila dni, oraz długoterminowa, gdy podpisuje się umowę leasingu na kilka lat. Warto jednak pamiętać, że istnieje opcja pośrednia, czyli wynajem średnioterminowy. Ten artykuł przybliży czym jest taka forma wynajmu i kiedy warto z niej skorzystać?

Wynajem w średnim terminie – czyli jaki?

Wynajem średnioterminowy dotyczy najczęściej umów zawieranych na kilka miesięcy, choć zgodnie z prawem może sięgać nawet dwóch lat. Najczęściej korzystają z niego firmy by zwiększyć elastyczność swojej floty, lub gdy prowadzą jakiś większy projekt w dużej odległości od siedziby i potrzebują zapewnić swoim pracownikom środek transportu na okres dłuższy niż tylko kilka dni. Takie rozwiązanie pozwala też zapełnić lukę między zamówieniem nowego samochodu pod leasing, np. w przypadku zatrudnienia nowego menadżera czy pracownika terenowego.

Kiedy warto skorzystać ze średnioterminowej formy wynajmu?

Wynajem średnioterminowy to doskonała opcja we wszystkich sytuacjach, gdy samochód lub inny pojazd potrzebny jest tylko na kilka lub kilkanaście miesięcy. W odróżnieniu od krótkoterminowego wypożyczenia samochodu stawki dla takiej umowy ustalane są indywidualnie, dzięki czemu, przy umowie na kilka miesięcy, taka opcja jest zdecydowanie tańsza. Do tego podobnie jak w przypadku krótkoterminowego wypożyczenia pojazdu wszelkie koszty obsługi samochodu ponosi właściciel pojazdu, a nie najemca, a w przypadku poważnej awarii lub kasacji wynajmujący jest zobowiązany dostarczyć podobny pojazd w bardzo krótkim terminie.

Jednocześnie wynajem średnioterminowy to korzyści formalne i podatkowe. Korzystając z takiego pojazdu kierowca nie musi prowadzić szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, jak to jest w przypadku umowy leasingu. Do tego potraktowanie całego kosztu związanego z taką umową nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych warunków, inaczej niż w przypadku leasingu.