Bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem jest zawsze najważniejsze. Stąd też do przewozu jednośladów bardzo często używa się bagażników rowerowych na dach samochodowy. Jest to optymalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu przypadkach.
Brak miejsca w samochodzie
W zdecydowanej większości przypadków rodzina 2+2 nie jest w stanie się pomieścić w samochodzie, przewożąc jeszcze rowery. Przestrzeń bagażnika jest zapełniona bagażami. Stąd też optymalnym rozwiązaniem wydaje się być bagażnik samochodowy. W tym konkretnym przypadku najlepszym bagażnikiem będzie ten umieszczony na dachu. Bagażnik rowerowy na dach daje zdecydowanie więcej miejsca, ponieważ wszystko umieszczane jest na zewnątrz samochodu.
Ciekawy sposób przewozu jednośladów
Jednym z lepszym sposób na przewóz rowerów jest bagażnik dachowy. Aby skorzystać z możliwości przewożenia jednośladów w ten sposób, należy przede wszystkim zakupić poprzeczne belki. Są one najważniejszym elementem każdego rowerowego bagażnika montowanego na dachu.
Ten typ tak ma
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tego rodzaju bagażnika nie montuje się tylko i wyłącznie na relingach. W sytuacji kiedy samochód nie posiada relingów jest możliwość zamocowania do krawędzi dachu. Producent zawsze wyznacza takie właśnie miejsca. Ten sposób montażu jest równie bezpieczny co tradycyjny tj. montowanie do relingów. W obu przypadkach bardzo istotne jest, aby belki były stabilnie przymocowane. Stanowią one bowiem całą konstrukcję bagażnika.
Czy bagażnik dachowy ma wady i zalety?
Jak każdy produkt również ten ma swoje wady i zalety. Do głównych zalet należy fakt, że widoczność kierowcy, w czasie jazdy, wcale się nie pogarsza. Tym samym więc można się udać w dłuższe trasy. Bagażnik dachowy nie ogranicza również dostępu do fabrycznego bagażnika samochodu. Można swobodnie wyciągać z niego i wkładać bagaże. Poprawny montaż gwarantuje również bezpieczeństwo karoserii. Bagażnik dachowy może również stanowić podstawę do przewożenia innych rzeczy jak chociażby narty (przy użyciu odpowiednich uchwytów). Spośród wad tego typu bagażników wymienia się przede wszystkim opór powietrza, który tworzy się poprzez pionowe mocowanie rowerów. W praktyce więc znacznie wpływa to na szybkość i ergonomię jazdy. Kierowca musi brać pod uwagę fakt, że na dachu posiada rowery. Wpływa to również na dobór trasy, którą będzie się podróżować. Umieszczenie rowerów na dachu sprawia, że nie będzie możliwości przejazdu przez każdy wiadukt czy też tunel. Tym samym trasa musi być bardzo dokładnie zaplanowana. Zmieni się również charakter jazdy samochodem. Nie ma mowy o nagłym hamowaniu czy też poruszaniu się z nadmierną prędkością.
Nie wszędzie jest to możliwe
W przypadku SUVów czy też wyższych samochodów montaż bagażnika rowerowego na dachu będzie znacznie utrudniony. Trzeba się niestety liczyć z tym, że umieszczenie jednośladów na takim bagażniku będzie wręcz niewykonalne. Stąd też ten konkretny typ bagażników rowerowych zdecydowanie nie jest polecany do takich właśnie samochodów.