Korozja to największa zmora posiadaczy samochodów. Rezultaty rdzy to nie jedynie brzydki wygląd, to przede wszystkim niszczenie blachy, jakie doprowadza do nieużywalności pojazdu. Samochód można chronić przed korozją. Sprawdźmy, jakie podkłady przeciwrdzewne ochronią lakier oraz zapewnią długą żywotność.
Podkład wytrawiający
Podkłady reaktywny Odmiennie określane w dziedzinie jako wytrawiające czy kwaśne. Gwarantują ochronę przeciwrdzewną dzięki pasywacji podłoży metalowych. Teraz grunt taki jest pozbawiony chromianu cynku i fenolu, co czyni go lepszym dla lakiernika oraz środowiska.
Zamknięty w kompozycji kwas fosforowy gwarantuje dobrą adhezję oraz zapobiega rozwijaniu się rdzy podpowłokowej, w szczególności w wypadku małych ognisk, rys, odprysków. Wyjątkowo zalecany jako artykuł do aluminium, jak składniki nadwozia, felgi. Gorszą stroną jest potrzeba pokrywania gruntu reaktywnego podkładem akrylowym.
Podkłady wytrawiające wyróżniają się dobrą skłonnością do ochrony przeciwrdzewnej. Charakteryzuje je możliwość aplikacji na przestrzeń metalu pokrytą wżerami, ponieważ elementy gruntu reaktywnego wchodzą w reakcję z rdzą oraz ją neutralizują, tworząc hermetyczną warstwę izolującą od pozostałych powierzchni lakierniczych.
Reaktywność znaczy, iż artykuł jest dopasowany do rozpylania na stosunkowo najgorzej przygotowanych przestrzeniach metalicznych.
Podkład wytrawiający – co należałoby wiedzieć?
Każdy element, na jaki planujemy umieścić podkład wytrawiający musi być niezwykle dobrze wyczyszczony. Żaden podkład dostępny na rynku nie wyeliminuje ognisk korozji, tak zatem przed jakąkolwiek pracą lakierniczą musimy wyeliminować korozję oraz odtłuścić przestrzeń. Tego rodzaju podkład nanoszony jest na element metaliczny w niezwykle cienkich powłokach. Grubość powierzchni podkładu reaktywnego wynosi tylko kilkanaście mikrometrów. Tak cienka powłoka nie starczy do pełnego zabezpieczenia elementu, zatem stosowanie podkładu reaktywnego chodzi przeważnie w parze z podkładem akrylowym.