Site Overlay

Dlaczego warto odwiedzać wulkanizacje?

Wulkanizacja to taki warsztat samochody, który większość kierowców odwiedza tylko dwa razy do roku. A przecież opony, którymi wulkanizator się zajmuje, wymagają sprawdzania i odpowiedniej konserwacji o wiele częściej. Kiedy więc powinno się odwiedzać wulkanizatora?

Okresowa wymiana opon

Każdy kierowca odwiedza wulkanizatora dwa razy do roku. Jest to okres, gdy następuje wymiana opon pomiędzy zimowymi a letnimi i na odwrót. Zmieniająca się pora roku z ciepłej na zimną powoduje, że konieczna jest zamiana opon. W lecie, gdy będzie się na kołach posiadało opony zimowe, bardzo szybko w wyniku wysokiej temperatury ulegną one zniszczeniu. W zimie natomiast opona letnia nie zachowa odpowiedniego poziomu przyczepności, co spowoduje ogromne ryzyko wypadku.

Jak odpowiednio zadbać o opony

Niestety wielu kierowców uważa, że te dwa razy do roku, to jedyny czas, gdy powinno się odwiedzać wulkanizatora. Jest to oczywiście spory błąd, ponieważ opony i koła są takim elementem samochodu, o które powinno się dbać o wiele częściej niż tylko co pół roku. Doskonałym tego przykładem jest dbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach. Wielu kierowców ogóle nie wie tego, że powinno się o nie dbać i uważają, że wystarczy to, jak wulkanizator sprawdzi je przy wymianie opon na zimowe lub letnie. Jest to ogromny błąd, ponieważ złe ciśnienie w oponach nie tylko skraca ich żywotność, lecz dodatkowo negatywnie wpływa na spalanie, znacznie je podnosząc. Przyjmuje się, że powinno się dbać o odpowiedni poziom ciśnienia około jeden raz na tydzień, a raz na miesiąc to absolutnie obowiązkowo.

Zupełnie innym rodzaj konserwacji opon jest dbanie o ich odpowiednie wyważenie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ źle wyważone opony nie tylko generować mogą nieprzyjemne wibracje co także zmniejszać przyczepność i pewność prowadzenia auta, co z kolei może odbić się bardzo poważnie na bezpieczeństwie jazdy danym autem. Przyjmuje się, że wyważenia powinno się dokonać zaraz po tym, gdy poczuje się, że coś może być nie tak z kołami.

Dowiesz się więcej – https://nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl/o-nas/profesjonalna-wymiana-opon-serwisie/